Müşteri Hizmetleri 
title image
HAMM OLMA HİKAYESİ

Hikayemiz

Tasarladığımız mekan ve yapılar için obje üretme fikriyle başladık, doğal ve kaliteli malzemeler kullanarak el işçiliği ile üretiyoruz. Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi en iyi şekilde sunuyoruz. Kullanıp atılmaz, miras bırakılır sloganımızla gelecek için çalışıyoruz.

image image

Aileden gelen zanaat

1987 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Muhammet Taşlı, kündekari ustası olan babası Mehmet Taşlı'nın atölyesinde doğal malzeme ile ilişki kurarak talaş tozları içerisinde büyüdü. Babası bazen atölyeye Topkapı Sarayı'ndan bir parçayı restore eder, bazen ise ünlü birinin satın aldığı Fransız yemek masasına sandalye yapardı. Aynı zamanda babasının Horhor Antikacılar Çarşısı esnafı olması sebebiyle antika kokuları içerisinde çocukluğunu yaşamıştır.

Kündekari ustası olan ağabeyi Ahmet Taşlı ile birlikte sırt sırta vererek, Hamm'ın ilk koleksiyonlarını yapmış ve ürünlerini geliştirme fırsatı bulmuştur. Ağabeyi günümüzde üretimlere devam ederek babasının yanında öğrendiği zanaatını Hamm'ın ürünlerine yansıtmaktadır.

Hayal etmekten fazlası

Haliç Üniversitesi iç mimarlık bölümünü burslu olarak kazandıktan sonra okulu onur derecesi ile 2008 yılında bitirmiştir. Birçok atölye çalışmasına katılarak iç mimarlık eğitiminin yanında tasarım ürünü geliştirmenin inceliklerini öğrenmiştir. Muhammet Taşlı, üniversitede okurken çalışıyor olmanın yaşattığı tecrübe ile bir dükkan açıp insanlara yaptıklarını gösterme duygusu yoğun bir şekilde aklına yerleşmiştir.

Muhammet Taşlı mezun olur olmaz çeşitli mimarlık ofislerinde yaşadığı tecrübelere inanarak Hamm'ın çok az bilinen ilk mağazasını açmıştır. Girişimci ruhu ile yola çıktığı bu serüven 2010 yılında maalesef başarısızlıkla sonuçlanmış ve mağazasını kapatmak durumunda kalmıştır. Yaşadığı bu süreç ona hazır olmadığı ve tekrar doğru zamanda denemesi gerektiğini öğretmiştir. Hamm artık marka olarak doğmuş, bazı ürünleri ve Hamm'ın ilk ürünü olan Tabu puf, Dank! isimli mağazada satılmaya başlamıştır.

image image iamge iamge
İlk ürünü tabunun üretimini çok iyi bir usta olan Orhan eniştesi ile yapmıştır.

‘'Ben hamım ve olmak istiyorum‘'

Muhammet Taşlı, bir çılgınlık yapıp tuttuğu dükkanın sahibini “Ben hamım ve olmak istiyorum, dükkânımın adı da Hamm olacak, lütfen bana burayı verin de dükkanımı açayım” diye ikna ederek Hamm ismini de çıkarmış oldu. Ham olduğunu düşünmüş, doğal ve ham materyal kullanmak istemiştir. Bugüne bakıldığında ise Hamm adı, yapılan işleri tam olarak anlatıyor.

image

Zamanla büyümek

2011 yılında uzun yıllardır kaliteli ve özgün işleriyle bilinen iç mimar İdil Özbek'in ortağı olarak ID-ISTANBUL firmasına katıldı. ID-ISTANBUL'da birlikte yaptıkları iç mimari projeler ile hatırı sayılır bir iş hacmi oluşturdular.

sticky image sticky image sticky image

Marka olma
yolculuğu

Muhammet Taşlı'nın çocukluğunun orada geçmesinden kaynaklı Tophane ile arasında güçlü bir bağ vardı. Orada bizim olmalı dediği bir dükkanı tutarak ilk Hamm mağazasını açmaya karar vermiştir. Abisi Ahmet Taşlı'nın kısa bir zamanda ürettiği otuza yakın ürünle Tophane mağazasının kapıları açılmıştır. Mağazanın projesini çizerken ‘Ortaya bir kaide yap, tasarımları üzerine koy, tasarımı yükselt.' anlayışından ziyade tüm ürünleri her yerde konumlandırarak herkesin oturabileceği, herkesin görebileceği şekilde tasarlamıştır. Hamm'ın insana olan yakınlığı ise hep bu anlayış sayesinde gelişmiştir.

milestone image milestone image
milestone image milestone image

Mağazanın Tophane'de açılması ile büyük bir fayda sağlamıştır. Mağazaya girenlerin yarısından çoğu turistti. Dünyanın dört bir yanından farklı insanlar geliyor, alışveriş yapıyordu. Tophane'de böyle bir başarı yaşanmasını sağlayan müşterilerle yapılan keyifli sohbetlerden, onların büyük kısmının Nişantaşı'dan geldiğini öğrenildi. Bunun üzerine çok heyecanlanarak Nişantaşı'nda yeni bir mağaza açıldı. Nişantaşı mağazası bambaşka deneyimler edinmeye ve her gün yepyeni güzel insanlarla tanışmaya vesile oldu. Marka olma yolculuğumuzda ve bugünlerde Hamm'ın orijinal hissini anlatan en önemli mağazamız Nişantaşı'dır.

Hamm'ın büyüme süreci geliştikçe ekip arkadaşlarımıza, girişimci ruhu olanlara şu mesajı verdik: ‘Kendi hamm serüveninizi bizlerle birleştirebilir ve her gün kapılarınızı Hamm severler için açabilirsiniz.' Bugün Caddebostan'da, Göktürk'te ve Ankara'da bayilik verdiğimiz mağazalarımız var. Bunlar hep bizimle çalışan arkadaşlarımızın iş yerleri oldular.

milestone image milestone image
milestone image milestone image milestone image

Hom Design Center'daki mağazamız Hamm'ın olgunlaşma dönemimizi temsil ediyor. Hom Design Center gibi bir AVM'de mağaza açmamızın sebebi hem mekân deneyimini yaratabileceğimiz büyüklükte bir mağaza olması hem de perakendeciliği yaşayabileceğimiz, insanlarla sohbet edip, ikramlarda bulunabileceğimiz bir imkanı olur kılmasıydı. HOM mağazayı açtıran hayal, tam da buydu. Bugün 600 m2 mağazamızda onlarca yaşam alanı var.

Marka olma yolculuğu

Ailemizin bir parçası
olduğunuz için teşekkürler

Bundan tam 12 sene önce ilk ürünlerimizi ürettik. Bu ürünlerle sizlerin hayatlarına temas ettik ve değerli temastan çok şey öğrendik. Yetenekli iş arkadaşlarımıza, gençlerimize, zanaatkarlarımıza, üreticilerimize, tasarımcı / iç mimar / mimar arkadaşlarımıza, müşterilerimize ve tüm sevenlerimize yani bu koca aileye onlarca teşekkür ediyoruz.